דינוזאורים

הדינוזאורים חיו על הארץ לפני מליוני שנים,מדענים מעריכים שהם חיו לפני כמאתיים ושלושים מליון שנים,עוד לפני שהאדם הראשון היה קיים.

המילה דינוזאור פירושה: "לטאה ענקית",ושם זה ניתן ליצורים האלו ע"י סר ריצ'רד אואן בשנת 1842.

הדינוזאורים מזכירים מאוד את קבוצת הזוחלים שאנו מכירים כיום,וישנם זוחלים המזכירים את הדינוזאור כמו תנין, זיקית,איגואנה,תארו לעצמכם איגואנה ענקית בגודל של בית !!! הדינוזאורים ברובם היו מאוד גדולים,למרות גודלם לא כולם היו מפחידים ומסוכנים,חלקם היו צמחונים כלומר לא טורפים, כמו הטריסרטופס,וחלקם היו אוכלי בשר , כלומר טורפים ,כמו הטירנוזאורוס רקס שהוא הטי רקס המפורסם.היו דינוזאורים קטנים מאוד דוגמת הקומפסוגנטוס שגודלו היה כגודל תרנגולת בלבד.הדינוזאורים הקטנים היו זריזים במיוחד דבר שהקנה להם ייתרונות על שאר הדינוזאורים והיה קשה לחיות הגדולות לתפוס אותם ולטרוף אותם.

למרות שהדינוזאורים המוכרים ביותר דוגמת הטי רקס וגיגנטוזאורוס הם טורפים ,רוב הדינוזאורים שהתגלו היו צמחוניים ולא טורפים ,את זה יודעים המדענים על פי צורת השיניים של השלדים המאובנים שנמצאו ,כלומר, שיניים חדות היו לטורפים בלבד שיניים יותר ישרות היו לצמחוניים.

היו דינוזאורים קטנים אבל מסוכנים במיוחד כמו הדינוניכוס אשר היה אכזרי, בעל צפרנים חדות וגדולות במיוחד, כמו סכינים על רגליהם האחוריות ,הם היו יכולים לשלוף אותם ולהחזירם לפי הסכנה או הטרף המצוי באיזור.הם היו חותכים באכזריות את טרפם ואוייבהם והיו מאוד מסוכנים.

הדינוזאורים הטילו ביצים ממש כמו הנחשים וזוחלים אחרים,ובניגוד לזוחלים שחיים כיום, היו כאלו שהלכו על ארבע ואפילו על שתי רגלים.הם חיו בכל העולם ואז כפי הנראה הייתה בעולם טמפרטורה גבוהה יותר מאשר קיימת היום בעולם.

הם חיו שנים רבות ,כ160 מליון שנים על פני כדור הארץ, שבזמן זה הם הלכן והשתנו בהתאם לשינויים שחלו על הארץ,מינים מסויימים נעלמו ואחרים הגיעו במקומם ,המדענים מחלקים את תקופות הדינוזאורים (עידן המזוזואיקון) לשלוש:תקופת הקרטיקון,תקופת היורה,תקופת הטריאס.

.באותה תקופה היו יצורים נוספים שחיו עם הדינוזאורים, כמו מעופפים שנקראו פטרודקטילים ,דוגמת הפטרנודון לחלקם היו נוצות בדיוק כמו הציפורים של היום,המדענים סבורים כי הציפרים של היום מקורם מהדינוזאורים כלומר צאצאים שלהם.  היו גם יצורים ששחו במים כמו האלסמוזאורוס.המעופפים והיצורים שחיו גם במים אינם דינוזאורים ! דינוזאורים לא ידעו לשחות ולא לעוף.

המדענים יודעים על הדינוזאורים מגילוי שלדים מאובנים של היצורים האלו,ישנם מקומות שחוקרים וחופרים בכדי למצוא עוד מיני דינוזאורים ועוד יידע שייתן לנו להבין יותר על הדינוזאורים.רוב השלדים שנמצאו מתחלקים בערך לשתי קבוצות שלדים המזכירים במבנהם את הציפרים של היום ושלדים המזכירים את הזוחלים של היום.החוקים סברו בעבר שלדינוזאורים יש דם קר כמו הזוחלים אך כיום ישנם סברות כי לדינוזאורים היה דם חם כמו לציפורים .

עד היום ידוע על כ 700 מינים של דינוזאורים וחוקרי הדינוזאורים הנקראים פלאונטולוגים סבורים שיש עוד מינים רבים שעדיין לא נמצאו וחלקם יימצאו.

עדיין לא יודעים בוודאות האם הדינוזאורים יכלו להשמיע קולות,על פי מבנה הגולגולת של חלק מהדינוזאורים ייתכן מאוד שהם השמיעו קולות,לא ברור איזה.כמו כן ,כד היום אין איש יודע באיזה צבע היו הדינוזאורים לכן אנו יכולים לדמיין לנו את צבעם של מינים מסויימים.

היכן הדינוזאורים כיום? הדינוזאורים נכחדו ואינם קיימים עוד,המדענים לא יודעים בדיוק מה קרה לדינוזאורים וטוענים שהם נעלמו לפני כשישים מליון שנים  וישנם סברות שונות :

  1. מטאור ענקי נפל על הארץ וגרם להשמדתם של חלק מהדינוזאורים,כמו כן גרם לאבק אשר כיסה את השמים והכל הפך להיות חשוך יותר כי אור השמש לא חדר והארץ התקררה,הדינוזאורים שנשארו לא יכלו לשרוד בטמפרטורות כאלו וכן לא הייתה צמחיה יכולה לגדול,כך ליצורים הצמחונים לא היה אוכל, ולטורפים לא היה את מי לטרוף והם מתו מרעב. בתאוריה זו תומכים הכי הרבה אנשים.
  2. התפרצות של הר געש שגרם לזיהום ואבק רב. מדענים טוענים כי ייתכן והיו הרבה הרי געש פעילים שהתפרצו בגלל השינויים בכדור הארץ.
  3. שינויים באקלים ,האקלים השתנה בצורה כזו שהדינוזאורים לא יכלו לשרוד בתנאים החדשים.במקומות מסויימים היה חם מידיי ובמקומות אחרים קר..

ישנם חובבי דינוזאורים רבים,ונושא זה מרתק מאוד,באתר זה יוכלו חובבי הדינוזאור ללמוד על עולם הדינוזאורים ,להתעדכן בממצאים חדשים ולהנות מכל הקשור לעולם הדינוזאורים.

 דינודין

עלינו דינודין