ברכיוזאורוס

 ברכיוזאורוס

  שם לועזי Brachiosaurus

 משמעות השם : לטאת היד

 גר ביערות ואגמים באירופה , צפון אפריקה וצפון אמריקה

 תקופה בה חי: לפני 150 מליוני שנים

 גובה ומשקל בערך :25 מטר,  50 טון

 מזון : צמחים

 מאפיינים מיוחדים : צואר אורך במיוחד, ראש קטן, רגליים קדמיות ארוכות יותר מהאחוריות.

 עוד על ברכיוזאורוס :

 אחד הדינוזאורים הפופולריים ביותר, ונחשב גם לדינוזאור הגדול ביותר עד שהתגלו הסאורופודים הגדולים יותר – ארגנטינוזאור וזאורופוסיידון.

 פרט לגודלו העצום החלק הבולט ביותר בברכיוזאור הוא הצוואר הארוך שלו (בפרט מבוגר באורך של כ10מטרים). רוב הפלאונטולוגים חושבים שסגנון החיים שלו היה כמו של ג'ירפות בימינו – כירסום עלים מצמרות העצים, אבל יש מחלוקת לגבי האם הלב שלו היה מספיק חזק לשאוב דם לגובה כה רב. תיאוריה אחרת היא שהברכיוזאורוס מתח את צוארו במקביל לאדמה ואכל כמו צינור של שואב אבק, והשתמש בזנב הארוך שלו למשקל נגד.

 בעבר חשבו שהנחיריים של הברכיוזאורוס היו בחלק העליון של ראשו, היום יודעים שכנראה הם היו בקצה חוטמו, כמו ביצורי יבשה אחרים.

 פעם גם חשבו הפלאונטולוגים שברכיוזאור חי מתחת למים בגלל משקלו העצום, טייל על קרקעית של אגמים, והוציא החוצה רק את הראש כדי לנשום, זו השערה שהופרכה בינתיים (הופרכה – הוכיחו שהיא לא נכונה).

 עוד כמה עובדות על ברכיוזאורוס:

 1.      פלאונטולוגים הצליחו לזהות בודאות רק גולגולת אחת של ברכיוזאורוס. זה בגלל שהגולגלות היו בקושי מחוברות לגוף ולכן לא נשארו קרובות אליו לאחר המות.

 2.      לא ידוע איך הזאורפודים ויסתו את חום גופם. בגלל שהם היו גדולים לקח להם הרבה זמן להתחמם ולהתחיל לנוע וגם הרבה זמן להתקרר.

 3.      ברכיוזאור חי בערך עד גיל 100. ככל שחיה היא גדולה ואיטית יותר היא יכולה לחיות יותר זמן כי טורפים לא יכלו לצוד ברכיוזאור מעל לגודל מסויים. הברכיוזאורים הבוגרים כנראה הגנו על הצעירים מפני טורפים. 

 4.      סאורופודים גדולים ממנו היו הטיטנוזאורוס, הארגנטינוזאורוס והסיסמוזאורוס.

 5.      נקרא "לטאת היד" בגלל הרגליים הקדמיות שלו שהיו ארוכות יותר מרגליו האחוריות.

 6.      המזון שלו היה ציקדות, גינגקו וצמחים פרימיטיביים אחרים. בתקופת היורה לא היו עדיין עשבים.

 

 דינודין

עלינו דינודין