ספינוזאורוס

ספינוזאורוס

שם לועזי  Spinosaurus

משמעות השם : לטאה עם שידרה

גר בביצות בצפון אפריקה

תקופה בה חי: לפני 95 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך : 15 מטר,  7 טון

מזון : בשר ודגים

מאפיינים מיוחדים : חוליות ארוכות ובולטון שעליהן "מפרש" של עור.

ללא המפרש שעל גבו היה הספינוזאור דומה לתרופודים גדולים אחרים ששוטטו בביצות. המפרש היה עשוי מעור בצורת סנפיר, מתוח על מחטי עצם שבלטו מחוליות עמוד השדרה של הספינוזאורוס. המחטים הגיעו עד לאורך של מטר וחצי.

כנראה שהמפרש שימש למטרות של ויסות חום הגוף של הספינוזאור (כמו אוזני הפילים האפריקאיים היום). בנוסף יכול להיות שלזכרים היו מפרשים גדולים ואולי צבעוניים על מנת למשוך אליהם יותר נקבות.

מדענים היום מאמינים  שהספינוזאורוס הוא הטורף הגדול ביותר שחי (גדול יותר מהטי-רקס בכמה טונות). שני הדינוזאורים האלה לא חיו באותו מקום וגם לא באותו זמן. גם הוא עמד רוב הזמן על 2 רגליו האחוריות.

עוד כמה עובדות על ספינוזאורוס:

1.השלד המקורי של הספינוזאורוס שנמצא במצרים נהרס בהפצצה של בעלות הברית על מינכן בשנת 1944, וכל המחקר עליו נעשה על העתקים מגבס של המאובן המקורי.

2. הגולגולת שלו ארוכה וצרה במיוחד – דומה קצת לגולגולת של קרוקודיל, עם שיניים קצרות וחדות. צורת הגולגולת יחד עם העובדה שחי באיזורי ביצות וחוף מחזקת את ההשערה שהוא צד דגים מתוך המים בנוסף לציד בעלי חיים יבשתיים.

3. ספינוזאור הופיע בחלק 3 של הסרט פארק היורה, בו הוא נלחם בטי-רקס ומנצח אותו.

4. בגלל היכולת שלו ללכת על 2 וגם על 4 (רגליו הקדמיות דומות באורכן לאחוריות) והדגים שמהם נזון הוא דומה מבחינת תפקידו במערכת האקולוגית לדב גריזלי.

5. היו דינוזאורים נוספים שהיה להם מפרש, למשל דימטרודון, אורנוזאורוס והדרוזאורוס.

 דינודין

עלינו דינודין