ארכאופטריקס

ארכאופטריקס

שם לועזי Archaeopteryx

משמעות השם : כנף עתיקה

גר ביערות ואגמים באירופה הצפונית

תקופה בה חי: לפני 150 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך : 30 סנטימטר,  1/2 קילוגרם – בערך בגודל של יונה.

מזון : חרקים

מאפיינים מיוחדים : קטן, 3 טפרים על כל כנף ונוצות.

מאובנים רבים של ארכיאופטריקס התגלו בגרמניה. המאובן הראשון של ארכיאופטריקס התגלה ב 1862, שנתיים אחרי שדארווין פרסם את ספרו "מוצא המינים" (ב 1862). לאלו שהאמינו בתיאורית האבולוציה של דארווין זו היתה תגלית חשובה מאד – זוחל בעל מקור דמוי מקור ציפור ונוצות. החוקרים חשבו שהארכיאופטריקס הוא החוליה החסרה בהתפתחות בין דינוזאורים לציפורים, וזו היתה הוכחה לתורת האבולוציה.

הארכיאופטריקס הוא היצור הראשון שנחשב יותר לציפור מאשר לדינוזאור, אבל חשוב לא לשכוח שהיו לו מאפיינים זוחליים רבים – שיניים, זנב ארוך, עצם חזה שטוחה, ו3 טפרים באמצע הכנפיים.

במחקר שנערך בזמן האחרון גילו שהאוזן הפנימית של ארכיאופטריקס דומה לזו של האמו בן זמננו, כלומר שחוש השמיעה שלו דומה יותר לזה של ציפורים מאשר של זוחלים.

במחקר אחר הסתבר שנוצותיו של הארכיאופטריקס לא חזקות מספיק לאפשר תעופה, כלומר סביר להניח שהוא דאה למרחקים קצרים אבל כנראה שלא היה מסוגל להזיז את הכנפיים ולעוף למרחקים ארוכים.

עוד כמה עובדות על ארכיאופטריקס:

1.      המאובנים של ארכאופטריקס התגלו כשהם שמורים היטב וניתן היה להפיק מתוכם מידע אנטומי רב וחשוב. כ 10 מאובנים נמצאו במרבצי סיד בגרמניה.

2.      באותו מקום נמצאו מאובנים רבים של בעלי חיים שחיו באותו איזור – דגים פרהיסטוריים, פטרודקטיל, קומפסוגנתוס וזוחלים ודינוזאורים נוספים.

3.      הציפורים התפתחו מדינוזאורים תרופודים בעלי נוצות בסוף העידן המזוזואי – תור הקרטיקון.

4.      כנראה שהארכיאופטריקס חי על עצים.

לגוזלים של ארכיאופטריקס לקח 3 שנים להגיע למידה של בוגר, לאט יותר מלציפורים ובעלי חיים בעלי דם קר, לכן יתכן שהיה לו דם חם.

 דינודין

עלינו דינודין