אפטוזאורוס

אפטוזאורוס

שם לועזי Apatosaurus

משמעות השם : לטאה רמאית

גר ביערות בצפון אמריקה

תקופה בה חי: לפני 150 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך :21 מטר,  25-40 טון

מזון : צמחים

מאפיינים מיוחדים : צואר ארוך ודק,  ראש קטן וזנב ארוך.

עד הזמן האחרון הוא נודע בשם ברונטוזאורוס. הסיבה לשינוי השם היא שכשהפלאונטולוג עתניאל סי. מארש גילה בפעם הראשונה ב 1877 עצמות של אוכל העשב הענק הזה הוא קרא לו אפטוזאורוס. מספר שנים לאחר מכן הוא גילה עצמות דומות אך גדולות יותר וקרא לדינוזאור שמצא ברונטוזאורוס. הסתבר שהעצמות של ה"ברונטוזאורוס" היו בעצם עצמות של אפטוזאורוס בוגר. על כן החליטו הפלאונטולוגים לקרוא לדינוזאור בשמו הראשון – אפטוזאורוס.

האפטוזאורוס היה סאורופוד טיפוסי – עם גוף כבד וגדול, צואר וזנב ארוכים. בגלל שרגליו האחוריות היו קצת יותר ארוכות מהקדמיות, משערים הפלאונטולוגים שאולי הוא התרומם על רגליו האחוריות על מנת להגיע לעלים הגבוהים. פעולה זו העמיסה עומס רב על ליבו ועל חלקים אחרים בגופו. מצד שני יתכן שהוא החזיק את צוארו ואת זנבו מקבילים לאדמה.

השם לטאה רמאית נובע מבילבול (אחר) שהיה לפלאונטולוגים בין האפטוזאורוס למוזזאורוס שהיה זוחל ימי קדום. עמוד השידרה שלהם היה מאד דומה.

עוד כמה עובדות על אפטוזאורוס :

1.      האפטוזאורוס הוא קרוב משפחה של הדיפלודוקוס, הם התגלו באותה שנה על ידי אותו פלאונטולוג. האפטוזאורוס שמן יותר ורגליו קצרות. גם צורת החוליות בעמוד השידרה שלהם שונה.

2.      בזמן האחרון חוקרים גילו טביעות רגל של עדר אפטוזאורים בקולורדו. העקבות הקטנים ביותר היו של רגלים אחוריות של אפטוזאורים  צעירים שרצו רק על רגליהם האחוריות. הליכה וריצה על שתיים סייעה להם להתחמק מתרופודים טורפים.

3.      האפטוזאור הוא הדינוזאור המצוייר הראשון, הופיע בסרט מצוייר בשם "גרטי הדינוזאור" בשנת 1914. מאז הוא הופיע בסרטים רבים, אך לא בסדרת פארק היורה.

4.      הפלאונטולוגים במאה ה19 חשבו שהוא חי מתחת למים.

5.      יתכן שהוא השתמש בזנב האורך והדק שלו כמו בשוט כדי להרחיק טורפים, ולא רק לאיזון המשקל עם הצואר הארוך שלו.

 

עלינו דינודין