סטגוזאורוס

סטגוזאורוס

שם לועזי Stegosaurus

משמעות השם : לטאת גג

גר ביערות במערב צפון אמריקה

תקופה בה חי: לפני 150 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך :6  מטר,  4 טון

מזון : צמחים

מאפיינים מיוחדים : 2 שורות של לוחות עצם בולטים מהגב, זנב עם חודים בולטים, ראש קטן במיוחד.

הסטגוזאורוס היה אוכל עשב גדול ואיטי שהייחוד שלו הוא לוחות העצם שבלטו מגבו. לא ידוע בבירור למה שימשו הלוחות – יתכן שהם נועדו למטרות הגנה מפני טורפים ששוטטו ביערות צפון אמריקה כמו הטי-רקס, או לפיזור חום מגופו של הסטגוזאורוס, או לחיזור אחרי נקבות.

פרט ללוחות שעל גבו הסטגוזאור היה מיוחד גם בגלל שמוחו היה קטן במיוחד (בגודל של אגוז). עובדה זו גרמה לאחד הפלאונטולוגים לשער שאולי היה לו מוח נוסף בחלק האחורי של הגוף (באזור הישבן… ).

הסטגוזאורוס היה אחד מהדינוזאורים הראשונים שהתגלו בשנת 1877, ולכן חשבו אז שכל הדינוזאורים הם בעלי מוח קטן. בזמן האחרון משערים המדענים שלפחות חלק מהדינוזאורים (הסטגוזאורוס לא ביניהם) היו יחסית חכמים.

עוד על סטגוזאורוס :

1.      לא ידוע איך היו הלוחות מסודרים על גב הסטגוזאורוס. כנראה שהם היו מסודרים בשתי שורות מקבילות עם חוד כלפי מעלה.

2.      סוגים של סטגוזאורים חיו בכל העולם.

3.      פעם חשבו שהסטגוזאורוס הלך על שתיים. היום יש חלק מהפליאונטולוגים שחושבים שמדי פעם הוא התרומם על 2 רגליו האחוריות.

4.      סטגוזאורוס אכל אבנים מדי פעם. הוא בלע את האבנים (כמו דינוזאורים צמחוניים אחרים ) כדי למעוך ולרסק את החומר הצמחי בתוך הקיבה שלו.

5.      סטגוזאורוס הוא הדינוזאור הרשמי של מדינת קולורדו.

6.      לפי צורת השיניים שלו משערים המומחים שלסטגוזאורוס היו לחיים. הלחיים איפשרו לו ללעוס את מזונו וכן לאגור יותר מזון בפיו.

7.      הוא קרוב משפחה של האנקילוזאורוס.

 דינודין

עלינו דינודין