טירנוזאורוס רקס(טירקס)

טירנוזאורוס רקס  

שם לועזי Tyrannosaurus Rex

משמעות השם : מלך הלטאות המפחיד

חי ביערות וביצות בצפון אמריקה

תקופה בה חי: לפני 65-70 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך : 12 מטרים, כ-3 טון

מזון : דינוזאורים אחרים

מאפיינים מיוחדים : ראש גדול, שיניים רבות, ידיים קטנות מאד, כמעט מנוונות.

טי- רקס הוא כנראה הדינוזאור הפופולרי ביותר ומופיע בספרים, סרטים, סדרות טלויזיה ומשחקי מחשב.

הרבה מההשערות שהיו לגבי דינוזאור זה בעבר נבדקות ומתעדכנות בימים אלה. למשל קיימת מחלוקת בין פלאונטולוגים אם הוא היה צייד או אוכל נבלות. חלק מהמומחים חושבים שכנראה הוא לא היה זריז או חכם מספיק כדי לצוד דינוזאורים אחרים, וגם ידוע מתוך מבנה הגולגולת שלו שהיה לו חוש ריח מפותח מאד, תכונה שאופיינית לאוכלי נבלות כמו עיטים ונשרים ומסייעת להם באיתור פגרים – לכן המדענים חושבים שגם הטי רקס היה אוכל נבלות.

למרות מה שראינו בסרטים לא ידוע לנו באיזו מהירות נע טי–רקס, ויתכן שמהירותו היתה רק 15 קמ"ש, כלומר שנקבה רעבה (לא כמו שרואים בסרט פארק היורה) לא היתה יכולה להשיג ילד שרוכב על אופניים.  תרופודים אחרים כמו אורניתומימוס יכלו לנוע במהירות של 75- 80 קמ"ש. תמיכה נוספת להשערה לגבי איטיותו היא שבגלל שמשקלו היה יכול להגיע עד 10 טון כנראה שמהירות הריצה שלו היתה מוגבלת.

השערה מהזמן האחרון היא שטי רקס סבל מטריכומונזיס. זו מחלה טפילית שיש גם לציפורים בימינו, ולכן משערים שטי רקסים צעירים היו מכוסים בנוצות או פלומה כשבקעו מהביצים.

עוד כמה עובדות על טי-רקס:

  1. הוא חלק ממשפחה שנקראת טירנוזאורים, שחיו בתקופת הקרטיקון. כולם עמדו על שתי רגליים ולכולם היה מבנה גוף דומה, זרועות זעירות וראשים גדולים עם שיניים חדות. 
  2. לשלד השלם ביותר של טי רקס שנמצא קוראים סו (על שם מי שגילתה אותו – סו הנדריקסון). אפשר לראות אותו במוזיאון הטבע ע"ש פילד בשיקגו. המוזיאון קנה את השלד תמורת 8 מליון דולר.
  3. הנשיכה שלו היתה מאד חזקה (פי 2 מתנין, פי 20 מאשר נשיכה של אדם) ויתכן שיכלה לחדור שריון של אנקילוזאורוס.
  4. הפה שלו היה מאד מסריח כי היו לו שאריות של בשר רקוב בין השיניים. יכול להיות שהוא נשך את טרפו והרעיל אותו באמצעות החיידקים שהיו לו בפה, ואז עקב אחרי הטרף וחיכה שהוא ימות מזיהום.
  5. נקבות טי רקס היו יותר גדולות מהזכרים בכמה מאות קילוגרמים.
  6. לא יודעים למה הזרועות שלו היו כה קצרות. אולי הוא נעזר בהן להתרומם משכיבה על האדמה, אולי כדי לתפוס טרף ואולי הן היו לא שימושיות והיו נעלמות לגמרי באבולוציה אם הדינוזאורים לא היו נכחדים.
  7. הוא חי בערך 30 שנה, ומת מזיקנה, מחלה או רעב.

  דינודין

עלינו דינודין