וולוסירפטור

ולוסירפטור

שם לועזי Velociraptor

משמעות השם : גנב זריז

גר ביערות באסיה באזור מונגוליה

תקופה בה חי: לפני 85 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך : 1.80 מטר אורך,50 ס"מ גובה  13-18 ק"ג

מזון : דינוזאורים ויונקים קטנים

מאפיינים מיוחדים : ראש שטוח, שיניים חדות, טפרים על הרגליים הקדמיות והאחוריות, אולי נוצות.

ה"ולוסירפטורים" שהופיעו בסרט פארק היורה ועולם היורה אינם ולוסירפטורים – הרשעים בסרט הם דינוניכוסים (יותר גדולים ויותר מאיימים). הולוסירפטורים היו באמת טורפים אכזריים אבל הם גם היו קטנים מאד  - בגודל של תרנגולת גדולה –  כך שלא יכלו להיות הדמויות המפחידות שהופיעו בסרט. כנראה שהם גם ניראו קצת כמו תרנגולות כי יכול להיות שהיו להם נוצות.

מה שפירסם את הולוסירפטורים הוא הסיפור על גילוי השלד הראשון של ולוסירפטור. הוא נמצא במדבר גובי במונגוליה בשנת 1922 על ידי משלחת של מוזיאון הטבע האמריקאי שעברה הרפתקאות רבות וגילתה תגליות פלאונטולוגיות חשובות. שמו של הולוסירפטור ניתן לו על ידי הנרי פ. אוסבורן, מנהל המוזיאון.

המחלוקת העיקרית בקרב פלאונטולוגים בקשר לולוסירפטור היא לגבי מראהו החיצוני  – האם היה מכוסה בעור קשקשים או בנוצות צבעוניות. אמנים שמאיירים אותו יכולים לבחור איך לצייר אותו, אבל אם לא יימצא מאובן במצב שימור טוב שיאפשר הכרעה במחלוקת לא נוכל לעולם לדעת.

עוד כמה עובדות על ולוסירפטור:

  1. לא ניתן לקבוע  אם הוא צד בלהקות או לבדו. המאובנים שנמצאו במונגוליה היו של יחידים.
  2. לא בטוח שהוא היה דינוזאור חכם – כנראה שלא היה יכול ללמוד לסובב ידית של דלת.
  3. הוא גם לא היה הדינוזאור הכי מהיר – למרות ששמו הוא "גנב זריז". היו לו רגליים קצרות יחסית ולכן הוא לא היה יכול לרוץ מהר.
  4. מצאו ולוסירפטור שהתאבן ברגע התקפה על פרוטוסרטופס. פרוטוסרטופס הוא בערך בגודל של כבשה והולוסירפטור היה יכול להתגבר עליו. הדינוזאורים נלכדו בסופת חול ושניהם מתו תוך כדי מאבק זה בזה מחנק.
  5. הנשק העיקרי של הולוסירפטור בזמן ציד היה כנראה הטפרים על רגליו האחוריות, שאיתם דקר ושיסע את טרפו. יכול להיות שאחרי הדקירה הוא התרחק והמתין עד שטרפו דימם למוות.

 

עלינו דינודין