טריסרטופס

טריסרטופס

שם לועזי  Triceratops

משמעות השם : פנים עם שלוש קרניים

גר ביערות בצפון אמריקה

תקופה בה חי: לפני 70 מליוני שנים

גובה ומשקל בערך : 9 מטר, 5  טון

מזון : צמחים

מאפיינים מיוחדים : 3  קרניים – 2 גדולות ואחת קטנה על הפנים, צוארון עשוי מעצם

הרבה ילדים מכירים צעצועי פלסטיק בצורת טריסרטופס. הוא מופיע בהרבה סרטים וגם בסרט פארק היורה. למרות מראהו המפחיד הטריסרטופס ניזון מצמחים בלבד.

הוא אחד הדינוזאורים שחיו אחרונים מבני משפחתו – הסרטופסים – והתקיים עד פגיעת המטאור שהכחידה את הדינוזאורים.

אחת הסיבות לכך שהטריסרטופס (ומשפחת הטופסים כולה) ידוע כל כך היא שהגולגולת שלו התאבנה בקלות, ולעיתים קרובות בשלמותה. גולגלות שלמות של טריסרטופס נמכרות במכירות פומביות בעולם בסכומים של מליוני דולרים. אפשר לראות גולגולת של טריסרטופס במוזיאון המדע בבוסטון.

לא ידוע למה שימשו הקרניים. יתכן שלאחד או יותר מהצרכים הבאים :

א. לצרכי תצוגה בזמן חיזור (ככל שהקרניים גדולות וחדות יותר הזכר היה יכול למשוך יותר נקבות). הגולגולת והקרניים של הזכרים היו יותר גדולים משל הנקבות.

ב. הגנה מפני טורפים גדולים כמו הטי-רקס.

ג. במחקר מהזמן האחרון פוענחו חבלות שיש בשלדים של טריסרטופס והתגלה שהרבה מהן הן תוצאה של פגיעה מקרני טריסרטופס – כנראה שהיו קרבות בין טריסרטופסים לצורך הגנה על טריטוריה או מיקום במדרג של העדר.

עוד כמה עובדות על טריסרטופס :

  1. היה שייך למשפחת הסרטופסים ("בעלי פנים עם קרנים") שהיו מאד נפוצים בתקופת הקרטיקון העליון.
  2. בגיל מסויים טריסרטופסים מופיעים כטורוזאורוסים – מבנה הגולגולת שלהם משתנה בשלבים שונים של חייהם. טורוזאורוס הוא טריסרטופס בוגר מאד. השוני בגולגולת כל כך גדול עד שחשבו בהתחלה שמדובר בשני מינים שונים.
  3. היו לו רק 2 קרניים, הקרן השלישית שהיתה לו על האף היתה עשויה מחומר אחר.
  4. הטריסרטופס היה המאכל האהוב על הטי-רקס – הם חיו באותה סביבה ובאותו זמן. לא יודעים איך הצליח הטי-רקס להתגבר על הקרניים החדות של הטריסרטופס ולצוד אותו.
  5. הגולגולת של הטריסרטופס היתה באורך של שליש מגופו (כ 3 מטרים). לחברים אחרים של משפחת הסרטופסים היו גולגלות יותר גדולות ביחס לאורך גופם וגם יותר מורכבות.

 דינודין

תגיות:

עלינו דינודין